22.10. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

        Latvijas Veselības un sociālās aprūpes arodbiedrība (LVSADA) pauž sašutumu par to, ka 2019. gada budžeta projektā nav paredzēts finansējums darba samaksas paaugstināšanai veselības aprūpes nozarē.

        Patlaban Latvija ārstu un māsu darba samaksas ziņā gan absolūtos skaitļos, gan attiecībā pret vidējo darba samaksu tautsaimniecībā ir vienā no pēdējām vietām starp OECD valstīm. Lai novērstu darba roku trūkumu veselības aprūpē, šī gada augustā Veselības ministrijas darba grupa vienojās, ka nepieciešams vidējo darba samaksu ārstiem un māsām 2019., 2020. un 2021. gadā paaugstināt par 20% katru gadu. Diemžēl plašsaziņas līdzekļos izskanējusī informācija liecina, ka budžeta projektā tas nav atspoguļots.

         LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris ar rūgtumu konstatē: “Ja pacientam vajadzīgajā brīdī blakus neatradīsies kvalificēta mediķu komanda, pati no sevis nepalīdzēs neviena tehnoloģija, lai cik moderna tā būtu. Pirms vēlēšanām valdība izlikās, ka to saprot.”

        Par to, ka valdība slepus gatavo kārtējo griezienu veselības aprūpei, liecina arī citas pazīmes. Atbilstoši Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2014. – 2020. gadam (MK rīkojums Nr. 589, 14.10.2014., turpmāk – Pamatnostādnes) rakstītajam, veselības aprūpes reformas virsmērķis ir palielināt Latvijas iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto gadu skaitu un novērst priekšlaicīgu nāvi. Lai to sekmīgi paveiktu, valsts veselības aprūpes budžetam ir vajadzīgs finansējums, kas 2020. g. sasniedz vismaz 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Atbalstu tam ir paudusi gan Eiropas Komisija, gan Pasaules Veselības organizācija. Pienākums valdībai minēto apņemšanos izpildīt ir nostiprināts arī Veselības aprūpes finansēšanas likumā.

         Diemžēl Latvijas Stabilitātes Programmā 2018. – 2021. gadam, ko valdība šogad iesniegusi Eiropas Komisijai vērtēšanai, ir vismaz divas būtiskas neatbilstības Pamatnostādnēm. Pirmā: veicot aprēķinus, kļūst redzams, ka 2020. gadā valsts finansējums veselības aprūpei būs tikai 3,1% no IKP. Otrā: apgalvojums, ka “ar redzamo finansējuma pieaugumu Latvija kopumā ir spējusi nodrošināt vidējo finansējuma pieaugumu veselības aprūpes nozarei, atbilstoši Pamatnostādnēs plānotajam finansējuma pieaugumam”.

          Par konstatētajām neatbilstībām LVSADA rīt, 23. oktobrī, informēs Eiropas Komisijas pārstāvjus. Tikšanās notiks Eiropas Mājā, Aspazijas bulvārī 28; sākums plānots plkst. 13.45.

       

Informāciju sagatavoja LVSADA darba koordinētāja I. Rudzīte (tel. 67847300).

 

2018. gada 22. oktobrī


11.10. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

     Latvijas Veselības un sociālās aprūpes arodbiedrība (LVSADA) pauž satraukumu par to, ka koalīcijas veidošanas sarunās ir izskanējis nodoms atcelt Veselības aprūpes finansēšanas likumu.

     Kā galvenais iemesls likuma atcelšanai tiek minēts tas, ka pretējā gadījumā vairāki desmiti tūkstoši cilvēku palikšot bez veselības aprūpes. Tas neatbilst patiesībai, jo neatliekamā medicīniskā palīdzība, dzemdību palīdzība, ģimenes ārsta sniegtie pakalpojumi, pamata izmeklējumi, kā arī psihisko slimību un infekcijas slimību diagnostika un ārstēšana saskaņā ar likumu ir un būs pieejami visiem Latvijas iedzīvotājiem.

     Ja ir vēlme šo sarakstu papildināt, lai vēl vairāk samazinātu atšķirību starp abiem veselības aprūpes pakalpojumu groziem, to var ātri un vienkārši izdarīt ar dažu likuma grozījumu palīdzību.

     Līdz ar to patiesais iemesls, kādēļ daži politiskie spēki vēlas likumu atcelt, varētu būt likumā nostiprinātais valdības pienākums palielināt valsts un pašvaldību finansējumu veselības aprūpei līdz vismaz 4% no iekšzemes kopprodukta 2020. gadā (patlaban – 3,6%, pirms gada – 3,1%).

     LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris to komentē ar bažām: “Ir noprotams, ka valsts veselības aprūpes stiprināšana ir kā dadzis acī tiem, kuri joprojām lolo shēmas par nozares privatizēšanu. Ja viens no 13. Saeimas pirmajiem darbiem būs atgriešanās pie valsts veselības aprūpes badināšanas un tautas izmērdēšanas politikas, tas būs nožēlojami.

     LVSADA rūpīgi sekos līdzi koalīcijas partiju plāniem par rīcību veselības aprūpes jomā, un pauž cerību, ka Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Komisijas ieteiktā virzība uz steidzamu veselības aprūpes pieejamības un kvalitātes uzlabošanu netiks apdraudēta.

       

Informāciju sagatavoja LVSADA biroja administratore Vita Pluša (tel. 67847300).

2018. gada 10.oktobrī